Bornholmas I dalis

2016 kovo 17

 Kovo 9-13 dienomis buvau pietinėje Švedijoje (Skonėje), kur lankiau ten dirbančius pusbrolius.  Šiaip tose vietose aš ne pirmą kartą, ten (Lunde) studijavau 2002-2004 metais.  Šeštadienį (03 12) iš Ystado (Švedija) plaukiau į Danijai priklausančią Bornholmo salą Baltijos jūroje. Daug kas ją vadina Baltijos perlu. Aš jiems pritariu.

Šeštadienio rytą Skonę gaubė tirštas rūkas. Pusbrolis dar bandė atkalbėti, kad gal nevažiuočiau, bet keisti nuomonės nenorėjau.

Danijos piliečiai mėgsta savo salą. Daug jų susirinko uoste. Vieni dar tik ruošėsi išplaukti, o kiti buvo ką tik grįžę. Prailgintas autobusas, kokius mes įpratę matyti tik miestuose, o ne kursuojančius ilgomis distancijomis, jų dar daugiau atvežė.

IMG_7463

Keista buvo už bilietą Švedijos teritorijoje mokėti Danijos kronomis, dar keisčiau buvo atsiskaičius banko kortele  ant kvito suraityti savo parašą, o ne suvesti savo PIN kodą. Neprisimenu kada tai paskutinį kartą dariau Lietuvoje, o čia juk Skandinavija, kur viskas turėtų būti dar moderniau nei pas mus.

Keltas greitas ir prabangus. Daug sėdimų vietų, parduotuvė, restoranai. Vaikų kampelis irgi yra. Ten rodė filmuką, kokio visai nesitikėjau pamatyti – Maša ir lokys! Na va, net danams jis patinka!

Kelionė jūra truko 1 val 20 min., panašiai tiek, kiek nuskristi iš Lietuvos į Švediją. Taigi, turėjau marias (o gal geriau šitoje situacijoje sakyti jūras) laiko perskaityti Borholmo turistinius lankstinukus. Danai savo salą labai giria. Unikalu viskas: ir gamta, ir maistas, ir muziejai. Užsidegiau nekantrumu viską išbandyti!

 Gaila, kad brošiūrėse beveik viskas daniškai, o angliškai ir lenkiškai vos tik po pora puslapių. Nieko, nueisiu į turistų informacijos centrą, kuris vos keli žingsniai nuo salos sostinės Rønne (ir kodėl reikia rašyti tą išbrauktą ø? Juk sykį jei jau išbraukei tą raidę, tai daugiau neberašyk!) uosto. Deja. Koks genijus sugalvojo, kad keliautojų pamėgtos salos Turistų informacijos centras dirba tik paprastomis savaitės dienomis, o savaitgaliais yra uždarytas?

 Patraukęs link miestelio pasijutau lyg pasakoje. Pats ryškiausias Rønne akcentas – aukšta balta bažnyčia su gaidžiuku (vėtrunge) pačioje bokšto smailėje. O ją iš visų pusių supa įvairiaspalviai namukai.

IMG_7499

Vaikščiodamas siauromis miesto galvelėmis maniausi pakliuvęs į vietą, kur laikas sustojęs arba teka labai labai lėtai. Čia tikriausiai gyvena tik senukai, menininkai arba svajotojai-bastūnai, kurie po ilgų klaidžiojimų po pasaulį pagaliau susirado jaukią vietelę likusiam gyvenimui nugyventi.

Deja, kai atsidūriau pačiame Rønne centre, greitojo maisto kvapas ir šiukšlės (kurių nebuvo tiek daug, bet vis tiek krito į akis, nes miesto pakraščiuose apskritai jų nebuvo) grąžino mane į realybę. Svajonių salos, matyt, teks pasiieškoti kažkur kitur.

Kitas niūrus dalykas buvo lėktuvo, mėtančio bombas, mozaika ant vieno iš namelių sienos. Idiliškojo Bornholmo gyventojai neprisimena antrojo pasaulinio karo su nostalgija. Kai 1945 m. gegužės mėnesį visi jau ruošėsi švęsti pergalės dieną, saloje esančios vokiečių įgulos vadas Gerhard von Kamptzn griežtai atsisakė pasiduoti sovietams ir prašė atsiųsti bent vieną britų karį, kuriam galėtų pasiduoti. Tokio nesulaukęs, kapituliacijos akto vis tiek nepasirašė. Už tokius dalykus rusai „atsidėkojo“ gausybe bombų. Buvo sunaikinta 800, o apgadinta 3000 paprastų gyventojų namų. Iš Bornholmo sovietai išsinešdino tik po metų. Nelabai linksmas istorijos laikotarpis.

IMG_7513

Ką ten tas antrasis pasaulinis karas? Užsimaniau pamatyti ką nors iš didingesnių Bormhomo istorijos laikų! Todėl nusprendžiau nukakti prie Hammershus pilies griuvėsių. Ji kadaise buvo didžiausia visoje Skandinavijoje!

Nors buvau išsikeitęs švediškų kronų, tačiau per tris dienas man jų visiškai neprireikė, nes visur galima atsiskaityti banko kortele. Man net kilo klausimas kur jas išleisti. Atsakymą radau Danijoje. Geras Švedijos pavyzdys užkrėtė. Galvojau, kad kortele galima atsikaityti visur.  Be to, prisidėjo ir visiškas atsipalaidavimas per atostogas. Todėl Rønnėje bankomatų neieškojau. Kam jie man? Įlipęs į autobusą supratau, kad klydau, nes bilietai parduodami tik už grynuosius. Vairuotoja truputį pasiraukiusi ir kažką įnirtingai paskaičiavusi, švediškas kronas priėmė, o grąžą atidavė daniškomis. Ir taip nemenka monetų kolekcija dar labiau pasipildė. Įdomus jausmas – prieš kelias valandas Švedijoje už bilietą mokėjau daniška valiuta, o dabar Danijoje – švediška.

5 Comments

 • migla parašė:

  sutinku, sala nuostabi! man teko laimė ją aplankyti vasarą, buvo labai labai gražu… prisiminimuose ir liks saulėtos jūros pakrantės, malonūs žmonės , margi gėlynai, siauri keliukai, jaukūs miesteliai…

 • Ingrida parašė:

  Sala tikrai labai nuostabi. Dirbau ten 2 vasaras po 3 mėnesius, per tą laiką apvažiavome nemažai salos, žmonės labai malonūs, nueini į parduotuve ar kokią kavinukę visi sveikinasi, tai grįžus į Lietuvą to labai pasigedau supratau, kokie mes lietuviai vis dėl to esam nemandagūs. Gyvenome Allinge-Sandvig miestelyje, kuris yra vos 2-3 km nuo garsiosios Hammershus pilies. Ši sala paliko tikrai neišdildomą įspūdį, tikrai po kelerių metų norėčiau net nuvykti atostogų metu.

  • kupcinskas parašė:

   Ačiū gražų už komentarą. Labai smagu skaityti atsiliepimus iš žmonių, kuriems net nesu siuntęs šio blog’o nuorodos. Man labai smalsu sužinoti kaip radote šitą straipsnį?

   Į Bornholmą man reikės būtinai sugrįžti vasarą su visa šeima, nes jeigu pavasarį ji patiko, tai vasarą tuo labiau patiks!

   • Ingrida parašė:

    Straipsnį radau atsitiktinai, tiesiog ėmiau skaityti apie Bornholmo salą, apžiūrėti matytas vietas ir radau jūsų straipsnį, sukėlė visus prisiminimus, nors buvau grįžusį prieš 2mėn. Tikrai su šeima nuvykite. Jei mėgstate džiazo muzika, tai liepos pradžioje vyksta Jazz festival ir būtent Allinge-Sandvig miestelyje.
    Dar šalia miestelio yra nuostabi vieta – švyturys, vadinasi Hammeren fyr, galima užlipti į viršų, nėra auštas, bet ant kalno, tai nuvykus ten vėlai vakare, kai tamsu ir jūra rami, tada išvysite Švedijos krantus, nerealus vaizdas.

    • kupcinskas parašė:

     Ačiū už rekomendacijas. Kažkaip nesusimąsčiau, kad matosi Švedijos krantai, juk tada buvo rūkas. O aš jums rekomenduoju perskaityti ir kitus mano blog’o įrašus, ypač apie keliones. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos